Parafialny Zespół Prewencyjny

Parafialny Zespół Prewencyjny ds. ochrony dzieci i młodzieży

 

W skład Parafianego Zespołu Prewencyjnego wchodzą:

  • ks. Marek Spyra – proboszcz Parafii,  kontakt: marek.spyra@katowicka.pl;
  • osoba zaufania: Agnieszka Janiak – nauczyciel akademicki, kontakt: parafia.michal@post.pl;
  • Janusz Skarżyński – szafarz posługujący w Parafii.

 

Najważniejsze punkty Parafialnych Standardów Ochrony Małoletnich w parafii św. Michała Archanioła w Katowicach

 

1. W relacjach dorosłych z dziećmi odpowiedzialna jest zawsze osoba dorosła.

 

2. Każda osoba w Parafii jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska dla dzieci. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za relacje:

 

                                         - dzieci z dziećmi,

                                         - rodziców z dziećmi,

                                         - współpracowników parafii z dziećmi.

 

3. Każda osoba małoletnia, która doświadczyła jakiejkolwiek formy przemocy, może zwrócić się o pomoc do osoby zaufania. Osoby dorosłe będące świadkiem przemocy wobec dzieci również mogą zgłosić ten fakt do osoby zaufania. Prosimy o kontakt przez e-mail w celu umówienia spotkania.

 

4. Wszystkie zgłoszone nieprawidłowości są rejestrowane w formie poufnej notatki służbowej. Po rozeznaniu sprawy, zgłoszenie może być przekazane do odpowiednich organów ścigania.

 

5. Wszyscy pracownicy parafii, w tym wolontariusze mający bezpośredni kontakt z dziećmi, ściśle współpracują z rodzicami.

 

6. Wszyscy współpracownicy parafii mający bezpośredni kontakt z dziećmi przedłożyli sądowe zaświadczenia o niekaralności. Zostaną także zweryfikowani w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i będą dopuszczeni do kontaktu z dziećmi tylko w przypadku uzyskania certyfikatu o niefigurowaniu w tym Rejestrze.

 

Pełna treść Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w naszej Parafii jest dostępna tutaj.

 

Parafialne Standardy Ochrony Małoletnich oparte są na "Zasadach ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem w Archideiceji Katowickiej". Wyciąg tych Zasad można pobrać pod tym linkiem. Pełny dokument jest dostępny na stronie Archidiecezji Katowickiej tutaj.

 

Parafialny Zespół Prewencyjny jest pierwszym miejscem kontaktu w sprawach dotyczących przemocy wobec dzieci i młodzieży w naszej Parafii. W strukturach Archidiecezji Katowickiej działają także:

- Duszpasterz osób pokrzywdzonych, ks. Karol Faj,

- Rzecznicy Praw Osób Skrzywdzonych w Kościele (dane kontaktowe pod tym linkiem),

- Poradnie psychologiczne „Przystań”, adres katowicki: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/7,

- Katolicki Telefon Zaufania: +48 32 253 05 00 (całodobowy).

 

Inne formy wsparcia dla osób pokrzywdzonych:

- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę); tel. 116 111 (od 12.00 do 2.00)

  • Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla dzieci i młodzieży, zapewnia dzwoniącym możliwość dzielenia się troskami, rozmawiania o sprawach dla siebie ważnych oraz wsparcia w trudnych sytuacjach.

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę); tel.: 800 100 100

  • Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych.

- Zranieni w Kościele; tel.: 800 280 900 (wtorek: od 19.00 do 22.00)

  • Rozmowy prowadzone są anonimowo, w celu uzyskania życzliwej i rzetelnej informacji, pomocy i porady. Pomoc w skontaktowaniu z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami oraz w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

- Centrum Ochrony Dziecka; e-mail: pomoccod@ignatianum.edu.pl

  • Skierowany głównie do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym, szczególnie do tych, które zmagają się, ze skutkami tego rodzaju przemocy.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała także stronę internetową zawierająca informacje pomocne osobom, które zostały skrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub młodości albo mają wiedzę o krzywdzie czy zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele. Szczegółowe informacje pod adresem: https://zgloskrzywde.pl.